Jak poznat dobrého Zumba® instruktora?

Přinášíme pár doporučení, podle čeho se orientovat při hledání kvalitního instruktora Zumby!

1. Licence

Během jedné lekce cvičení možná nepoznáte,  jestli váš instruktor je ten pravý pro vás, ale už před lekcí si můžete ověřit, zda má instruktor potřebné školení-licenci, aby mohl vést lekce označené Zumba®. Pokud někdo předcvičuje Zumba®  hodiny a nemá platnou Zumba® licenci, porušuje tím ochrannou známku a autorská práva Zumba® fitness LLC.  Navíc takový instruktor má pravděpodobně malé, zastaralé, případně žádné ponětí o tom, jak má Zumba®  hodina vypadat.

Každý instruktor s platnou licencí je uveden na www.zumba.com.  Sem zadejte jeho jméno a příjmení (bez diakritiky) a hned se dozvíte, jak to s jeho licencí je.

Instruktor označený v seznamu šedým logem Zumba® absolvoval školení a může vést lekce Zumba® fitness. Tento instruktor není členem ZIN™ , což je zkratka pro Zumba Instructor Network (mezinárodní síť Zumba instruktorů). Licence je pro instruktora platná 1 rok, poté si ji musí obnovit dalším školením, případně přihlášením do ZIN™

Instruktor označený v seznamu žlutým logem Zumba®  nebo svojí fotografií absolvoval školení a může vést lekce Zumba® fitness a navíc je členem ZIN™ , takže je oprávněný používat Zumba® logo, pořádat charitativní akce  – Zumbathon®. Také může absolvovat speciální školení (Zumba® Toning, Zumba Gold®, Zumba Kids& Zumba Kids Jr.®, Zumba Sentao™ , Aqua Zumba®…). Licence ZIN™ instruktora je platná, dokud je členem ZIN™ .

ZIN™ instruktor dostává od společnosti Zumba® fitness nejnovější hudbu, aktuální informace, marketingové materiály a další podporu. Když kliknete na logo/fotografii dozvíte se o instruktorovi více – od kdy je členem ZIN™ , jaké má školení, kde a kdy vede lekce apod.

Nenašli jste instruktora v seznamu? Znamená to, že nikdy neabsolvoval Zumba® školení nebo ho absolvoval před více než rokem a licence mu vypršela.Tento instruktor NENÍ oprávněný vést lekce Zumba® fitness ani jiné lekce Zumba® (např. Zumbatomic® apod.)

Pozor také na různé „zpotvořené“ názvy lekcí typů Zumba fit, Dětská Zumba, Zumbááá, Zuuumba atd. – nic takového neexistuje! Zumba® fitness má jasně specifikované názvy svých tříd – naleznete ZDE.  Zpotvořený název většinou znamená, že instruktor nemá platnou licenci.

Další pozor na lekce typu „latino dance“ nebo „fitness dance“, u kterých instruktor tvrdí, že to je Zumba® . Jestli se vám tyhle lekce líbí, klidně na ně choďte, ale Zumba® to opravdu není. Pokud to instruktor netvrdí, pak je samozřejmě všechno v pořádku:-)

Pozor: někdy se jedná o přechodný stav, kdy si instruktor licenci znovu obnovuje a nejde to ze dne na den. Pokud máte pochybnosti, můžete se svého instruktora zeptat a za pár týdnů si ověřit, že znovuobnovení licence proběhlo – instruktor je opět v seznamu.

2. Další vzdělání

Školení  Zumba® fitness připraví instruktora na vedení Zumba® lekcí, ale dobrý instruktor by měl disponovat ještě dalším vzděláním v oblasti fitness. Pátrejte po tom, zda má instruktor absolvované školní vzdělání tělovýchovného směru nebo další kurzy (např. aerobic, osobní trenér apod.). Vetšinou to zjistíte na webových stránkách  instruktora nebo pohledem na vyvěšený certifikát ve fitcentru. Dobrý  Zumba® instruktor vám poradí např. ohledně jiného cvičení, měl by mít základy poskytování první pomoci apod.

3.  Zumba vzorec ( Zumba formula)

Toto je metodika, podle které instruktor připravuje  Zumba® lekce. Dobrý instruktor se podle ní řídí, aby lekce byla opravdu  Zumba® fitness. Když po častém cvičení  originální Zumba®  fitness půjdete na instruktora, který vzorec nedodržuje, určitě to poznáte.

4. Osobnost instruktora

Není člověk ten, aby vyhověl lidem všem, ale i  Zumba® instruktor by měl být dobře naladěný, chodit na lekce připravený a včas a komunikovat se svými klienty – jinak pryč od něj 🙂

5. Taneční dovednosti

Někteří Zumba® instruktoři mají dlouholeté taneční zkušenosti a jiní ne. Záleží na vás, jestli se vám váš instruktor líbí, jestli se vám s ním dobře cvičí. Někdo preferuje velmi rychlé lekce, někdo pomalejší a nedá se říci, kdo je nejlepší instruktor, protože i klienti mají různé chutě. Nedivte se tedy, že třeba vaší kamarádce se líbí instruktor, kterým vy nejste vůbec nadšena. Licencovaných Zumba® instruktorů je dnes hodně… můžete jich vyzkoušet více a pak si vybrat.

Rozhodně se nevzdávejte hned po první lekci –  a to se vracíme zase na začátek! Během jedné lekce cvičení možná nepoznáte,  jestli váš instruktor je ten pravý pro vás! Dejte Zumbě šanci! Například skvělá slovenská instruktorka a jammerka Inka nám prozradila, že Zumba®  jí napoprvé vůbec neuchvátila a jak to dopadlo :mrgreen: