Marc B.: Zumba udrží mladé vaše srdce, tělo i mysl!

Při prohlížení videí na YouTube jste možná narazili na bělovlasého belgičana Marka. Je vidět, že Zumba a zvláště Zumba Gold ho hodně baví, tak si ho dnes blíž představíme v příběhu, který nám poslal.

Original letter by Marc in English

Na Markovi je sympatické, že klidně přizná svůj věk. Narodil se v roce 1956 a je 31 let ženatý s Anitou Daniels. Jeho profesí je stavebnictví, ale celé roky závodil v latinsko-amerických společenských tancích nejprve se svou ženou a později s jinou partnerkou.

„Můj Zumba příběh začal v lednu 2009, kdy mě moje žena zavolala k televizi, abych se podíval na nový taneční fitness program,“ píše Marc. Pořad o Zumbě tehdy sledovali spolu,  Marc následně získal na internetu více informací a okamžitě se přihlásil na jeden z prvních instruktorských kurzů v Evropě. Na konci ledna 2009 uspořádal Marc první lekci Zumby s tím, že vůbec nevěděl, jak moc bude úspěšná. Ve velmi krátké době musel přidávat hodiny, protože Zumbu si chtělo vyzkoušet mnoho lidí. V květnu 2009 absolvoval navazujicí instruktorský kurz, a protože se definitivně rozhodl pro Zumbu, s těžkým srdcem opustil společenský tanec.

Marc je ze Zumby nadšený, považuje ji za báječnou alternativu, ve které může uplatnit všechny svoje znalosti a zkušenosti z latinskoamerických tanců tak jednoduchým způsobem, že to dokáže každý. Marc také rád vyučuje a líbí se mu, že Zumbu může učit daleko víc lidí, než kdyby jen dával soukromé hodiny tance. „Zumba pro mě znamená svobodu pohybu, nemusím striktně dodržovat pravidla jako v tanečním sále,“ říká Marc.

Marc se stále vzdělává, už v září 2009 se účastnil Zumba instructor convention na Floridě, kde si udělal licenci za Zumbu Gold a Zumbatomic a dokonce vystupoval s Betem na podiu ve flamenku. Později získal i licenci k výuce Zumba Toning.

Zumba Gold Marka uchvátila. Hned po Convention v roce 2009 začal jako první instruktor v Evropě pořádat lekce Zumba Gold. V té době byl také nejstarší instruktor v Evropě. Marc rád vyučuje seniory, protože jsou velkorysí a slušní a dovedou si vážit dobré práce. Zumba Gold se liší od jiných cvičení pro seniory (např. linedance – řadový tanec, oblíbené cvičení pro seniory ve světě) podle Marka hlavně tím, že během Zumby Gold mají lidé čas smát se a zpívat si, a nemusí s kamennou tváří a velkým soustředěním počítat kroky. Zumba Gold je prostě ideální cvičení, jednoduché, zábavné, které udržuje lidi v dobré kondici.

Marc se snaží, aby jeho lekce Gold byly vyrovnané. Vybírá si hudbu a sestavuje choreografie ne ve „starém duchu“, ale nové a svěží, a zároveň také vždycky zařazuje nějaký šlágr s dob mládí svých studentů. Většinu choreografií si vytváří sám a sdílí je se svými kolegy z celého světa, aby je inspiroval novými nápady, zvláště v Zumba Gold.

Marc a jeho žena Anita, rovněž instruktorka, vyučují momentálně 4 lekce Zumby a 9 lekcí Zumba Gold týdně a provozují Zumbashop.

A co vzkazuje Marc k nám do Česka? „Mohu říci každému, že Zumba udrží mladé vaše srdce, tělo i mysl.“

Webové stránky

Zumba Gold s Markem