Rytmy Zumby – Kumbie

Základ Zumby leží v merengue, reagettonu, cumbii a salse. Protože podle ankety je nejoblíbenějším tancem Kumbie, blíže si ji představíme.

Kumbie (cumbia) je latinskoamerický hudební styl, který vznikl v karibské oblasti Kolumbie. Tradiční kumbie je považována za kulturní poklad Kolumbie. Často se tvrdí, že Kumbie je varianta guinejské cumbé hudby, nicméně je třeba poznamenat, že rytmus kumbie lze nalézt v hudebních tradicích celé západní Afriky.
Kumbie je spojena s rituálem námluv afrických otroků. Ženy tančily v dlouhých vrstevných sukních, v ruce držely svíčku, muži měli ruce za zády nebo drželi klobouk. Původně byla kumbie hrána pouze s využitím bubnů a clave, postupně se přidávaly další nástroje-flétna, kytara a akordeon a jiné. Akordeon se prý do Kolumbie dostal při ztroskotání německé nákladní lodi plné akordeonů u břehu na severozápadním pobřeží Kolumbie.
Kumbie se tančí na čtyři doby, kombinuje rychlé a pomalé rytmy, které formují a posilují tělo. Kroky jsou jednoduché, každý se je snadno naučí. Slova písně většinou obsahují příběh – veselý či zamilovaný.

Typické kumbie pro Zumbu
Kumbia Kings-Fuego
Kumbia Kings-No Tengo Dinero
Zumba Kumbia

httpv://www.youtube.com/watch?v=Ru0zSImpqHc

Máte oblíbenou kumbii? Napište nám do komentářů.

One thought on “Rytmy Zumby – Kumbie