Zumba®

Beto Perez, *15. 3. 1970 Zumba® je taneční fitness lekce inspirovaná latinskoamerickou hudbou a latinskoamerickými tanci. Kombinují se taneční prvky z rychlých a vášnivých tanců, jako je salsa, merengue, cumbia, reggaeton (v pokročilých kurzech i flamenca, quebradity či tanga či socy) s efektivními posilovacími cviky. To celé se zakomponuje do sestavy a v kratších či delších intervalech opakuje, navíc za doprovodu energické a motivující latinskoamerické hudby. Zumbě se také říká „zamaskované cvičení“, protože lidé si ani neuvědomí, že cvičí. Lekce jsou až na výjimky otevřené, kdykoli se může připojit začátečník. Jedna lekce zumby většinou trvá jednu hodinu. Na začátku je potřeba tělo rozehřát a rozcvičit, proto instruktorka volí pomalejší hudbu i sestavu. Postupem času se tempo zrychluje a kroky jsou o něco náročnější, potom si opět odpočinete u pomalejší písničky. Úspěchem zumby je totiž střídání pomalejšího a rychlejšího tempa, díky čemuž se do cvičení správně zapojí všechny svaly i partie a dochází k řádnému spalování tuků.

Zakladatelem zumby je věhlasný kolumbijský fitness trenér a choreograf Alberto „Beto“ Perez. Na zumbu vlastně přišel úplně náhodou v devadesátých letech. Jednoho dne dorazil na svou hodinu aerobiku, ale zjistil, že si zapomněl kazetu s hudbou. Začal improvizovat na latinskoamerickou taneční hudbu, kterou měl u sebe a lidé si přáli opakování. Alberto Perez založil později s přesunem z Kolumbie do USA v roce 2001 organizaci Zumba Fitness LLC, která zaštiťuje Zumbu celosvětově.

Zumba lekce

  • Zumba® – taneční fitness lekce inspirovaná latinskoamerickou hudbou a tancem. Instruktor by měl umět sestavit lekci podle kondice klientů, na lekcích se obvykle setkávají začátečníci i pokročilejší klienti.
  • Zumba®Gold  – Zumba určená starším nebo obézním lidem, kde se vyžaduje mírnější přístup při cvičení, případně začátečníkům s nízkou kondicí
  • Zumba® Toning – kombinace posilovacích a tanečních prvků za účelem spalování kalorií a zároveň tvarování těla, při cvičení se používají malé činky.
  • Aqua Zumba®  – Zumba vhodná například pro lidi po nemoci nebo jako rehabilitace, jelikož cvičení ve vodě je pro tělo příjemnější.
  • Zumba Kids® a Zumba® Kids Jr. – cvičení určené dětem od 4 let do 12 let.
  • Zumba® in the Circuit – kruhový trénink. Klienti střídají v krátkých intervalech posilovací cvičení a zumba sestavu
  • Zumba® Gold-Toning  – cvičení pro starší klientelu spojené s posilováním
  • Zumba Sentao™ – novinka! Cvičení se židlemi, přičemž židle neslouží k pohodlnému sezení, ale jako posilovací nástroj
  • Zumba® Step – Zumba s využitím nízkého schůdku (tzv. stepu)
  • STRONG by Zumba  – vysoce intenzivní intervalový trénink ve spojení  s latinskoamerickou hudbou